Złamane / Pęknięte zęby

Złamany ząb to nic przyjemnego, nie jest również ładny

Jedna trzecia młodych chłopców i dziewczynek w wieku 12 lat miało już conajmniej jeden wypadek w którym złamali sobie ząb. Najczęściej są to środkowe, górne siekacze. Większość wypadków dzieje się na placach zabaw i boiskach sportowych. Ale dorośli uprawiający sporty również często spotykają się z problemem złamanych zębów.

Profilaktyka jest lepsza niż leczenie...

Szansa na złamanie zęba jest szczególnie wysoka w przypadku sportów kontaktowych, takich jak piłka nożna, koszykówka, hokej, rugby i inne sporty z piłką, ale również sztuki walki, jak np. karate i judo. Z tego powodu przydatne jest używanie ochraniacza szczęki. Pomaga ona zapobiec lub zmniejszyć obrażenia, jednakże czasem uderzenie jest tak mocne, że uraz następuje i tak. Najlepsze ochraniacze szczęki robione są na miarę.

Co zrobić kiedy złamie się ząb?

Kiedy ząb się złamie, musisz zachować złamaną część. Jest szansa, że dentysta będzie mógł przykleić złamaną część z powrotem do zęba. W innym wypadku, lekarz może spróbować wypełnić lub zrekonstruować złamanego zęba białą substancją. Jest to również możliwe, że uszkodzenie jest tak duże, że tylko korona jest rozwiązaniem. W każdym wypadku należy natychmiast udać się do dentysty i upewnić się, że nie utworzy się stan zapalny.

Ruszający się ząb?

Ząb, który został naderwany i rusza się to krytyczna sytuacja. Ważna jest szybkość działania, ale należy unikać paniki. Jeżeli jesteś w stanie dostać się do dentysty w ciągu godziny i ząb jest wciąż "żywy" jest 90% szansy, że lekarz będzie w stanie umieścić ząb z powrotem w miejscu i może on zostać uratowany. Nie należy trzymać zęba w suchym miejscu, jak np. chusteczka lub zamkniety pojemnik. Najlepiej umieścić ząb w mleku. Nie wolno dotykać korzenia, należy trzymać ząb za koronę. Można oczyścić jamę ustną, bądź nałożyć kompres, ale nie należy wkładać waty do miejsca ubytku.

W przypadku pęknięcia korony, masz 36 godzin. W tym wypadku również im prędzej skontaktujesz się z lekarzem, tym lepiej. Nie powinno się pozwalać złamanemu zębu czekać...

złamane zęby, pęknięte zęby licówki, białe zęby, przednie zęby

Uratowany ząb, lecz nie do końca

Niezależnie od tego, jak dobrze dentysta naprawi złamany ząb, często widać linię pęknięcia lub po czasie następuje przebarwienie. GlamSmile ma na to rozwiązanie. Licówki GlamSmile sprawią, że nie tylko złamany ząb, ale również i reszta zębów, będzie lśnić jak nigdy dotąd. Możesz dowiedzieć się więcej od Konsultantów GlamSmile.

Jak naprawia się złamanego zęba?

Krok 1.

Dentysta czyści dobrze złamanego zęba.

Krok 2.

Po czyszczeniu używa się płynu, który sprawia, że szkliwo staje się bardziej chropowate.

Krok 3.

Płyn zmywany jest za pomocą wody i ząb jest suszony.

Krok 4.

Nakładany jest klej, by przymocować do niego kompozyt.

Krok 5.

Po klejeniu dentysta świeci niebieskim światłem, aby utwardzić klej

Krok 6.

Kompozyt zostaje przymocowany. Ząb budowany jest warstwami, poprzez formowanie kompozytu w prawidłowy kształt.

Krok 7.

Kompozyt utwardza się niebieskim światłem.

Krok 8.

Ząb jest już naprawiony. Dentysta szlifuje i poleruje ząb, by nadać mu odpowiedni kształt i wygląd.

Skontaktuj się z Twoim konsultantem GlamSmile, by uzyskać więcej informacji.