Ortodoncja

Aparaty stałe?

Tradycyjna ortodoncja opiera się na równym ustawianiu zębów w łukach zębowych. Ponad sto lat temu ortodonta Edward Hartley Angle opracował klasyfikację zaburzeń zgryzu opierając się wyłącznie na ustawieniu zębów względem siebie, nie biorąc pod uwagę narządu żucia jako całości. W tamtych czasach były to dopiero początki rozwoju nowoczesnej stomatologii. Klasyfikacja Angle'a przetrwała po dziś dzień pomimo, że znamy już wiele innych czynników niż tylko ustawienie zębów, które należy wziąć pod uwagę zaczynając leczenie ortodontyczne.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku udowodniono, że kontakty pomiędzy zębami szczęki i żuchwy muszą być podporządkowane pozycji żuchwy w stawach skroniowo-żuchwowych. Tradycyjna ortodoncja pomija ten fakt bazując na diagnostyce opartej na klasyfikacji Angle'a. Efektem jest długi okres leczenia i wiele nawrotów wady po kilku latach od jego zakończenia, który nierzadko o 100% przekracza planowany czas.

Zamki i druty wywierają duże siły na zęby. Siły te są "zaprogramowane" w zamkach i drutach i dobrane do poszczególnych zębów w sposób uśredniony, co powoduje, że często siły te są za duże. Taki ząb ulega przeciążeniu i często zaczyna się ruszać lub zanika przy nim kość i dziąsło.

Zamki przyklejone do zębów powodują odwapnienia szkliwa, a dodatkowo razem z rozpiętymi pomiędzy nimi drutami utrudniają higienę, przez co często pojawia się próchnica. Wczesne wykrywanie i leczenie próchnicy (wypełnienia) są mocno utrudnione przy aparatach stałych, stąd należy mieć wyleczone wszystkie zęby przed leczeniem ortodontycznym. Nie wszystko można też jeść, niektóre pokarmy będą zawijać się wokół drutów i zamków.

Niewidoczne nakładki ortodontyczne

W latach dziewięćdziesiątych opracowano technikę leczenia ortodontycznego przy użyciu bezbarwnych nakładek na zęby. Dzięki technikom formowania termicznego, a później technikom CAD-CAM (podobnie jak przy produkcji licówek GlamSmile), możliwe jest wykonanie bardzo precyzyjnych płytek działających w ściśle określony, zaprogramowany sposób na poszczególne zęby.

Dzięki nakładkom GlamSmile Ortho możesz jeść to, co lubisz, możesz normalnie myć zęby i możesz nawet leczyć zęby. Ponieważ GlamSmile Ortho w bardzo precyzyjny sposób oddziałuje na poszczególne zęby, czas leczenia jest nawet o połowę krótszy niż w tradycyjnym leczeniu aparatami stałymi.

Dzięki GlamSmile Ortho możesz czuć się pewnie idąc na spotkanie czy do pracy. Nakładki są przezroczyste i tak cienkie, że bardzo trudno je zauważyć na zębach. W każdej chwili możesz je zdjąć i schować do kieszeni.

Protokół GlamSmile Ortho

GlamSmile Ortho do wytworzenia nakładek używa technologii ClearAligner. W przeciwieństwie do tradycyjnej procedury stosowanej w ClearAligner, protokół GlamSmile Ortho opiera się na planowaniu wykonanym na modelach pacjenta przed leczeniem dla szczegółowej oceny możliwości leczenia i możliwych do osiągnięcia efektów. Procedura GlamSmile Ortho obejmuje także ocenę postępów, co miesiąc biorąc pod uwagę nie tylko ustawienie zębów szczęki i żuchwy względem siebie ale także żuchwy w stawach skroniowo-żuchowych. Pozwala to uniknąć powikłań, opisanych pozyżej, w części dotyczącej aparatów stałych.

Leczenie ortodontyczne

Dzisiaj najbardziej rozpowszechnionym sposobem leczenia ortodontycznego jest stały aparat ortodontyczny. Jednak od ponad 15 lat w leczeniu ortodontycznym używa się przezroczystych nakładek prostujących zęby. Jest kilka systemów przezroczystych aparatów ortodontycznych. Między innymi Invisalign i ClearAligner. Invisalign to system oparty o wirtualne planowanie wykonywane w jednym z centrów produkujących nakładki Invisalign. Centrum produkcyjne wykonuje od razu wszystkie nakładki na wszystkie etapy leczenia pacjenta. ClearAligner to system oparty o planowanie wykonywane na gipsowych modelach pacjenta, które wykonuje się z wycisku pobranego u pacjenta po każdym etapie leczenia. Daje to możliwość wprowadzania poprawek i regulowania tempem leczenia. Ponadto w systemie ClearAligner lekarz prowadzący, ortodonta, lub dentysta po odpowiednim przeszkoleniu wykonuje plan leczenia i później nadzoruje jego realizację.

W obu systemach pacjent jest zobowiązany do regularnych comiesięcznych wizyt kontrolnych, tak zresztą jak w przypadku leczenia stałym aparatem ortodontycznym.

OrtoClear

Ortodoncja w systemie OrtoClear daje najbardziej fizjologiczne rezultaty. Dzieje się tak ponieważ na zakończenie leczenia zgryz pracuje w harmonii z pracą stawów skroniowo-żuchwowych, co zapobiega powikłaniom po leczeniu i powstaniu tzw. choroby okluzyjnej. Jej objawami mogą być bóle głowy i zębów, nadwrażliwość zębów na temperaturę, nawrót wady ortodontycznej czy wycieranie zębów.

Metoda Clear Aligner stosowana w systemie OrtoClear jest z powodzeniem stosowana na całym świecie od ponad 15 lat dając obecnie bardzo szerokie możliwości zastosowań.

Dzięki ClearAligner nie tylko ortodonta może leczyć Twoją wadę zgryzu. Jest coraz więcej dentystów ogólnie praktykujących doskonale przeszkolonych w zakresie rozpoznawania i leczenia zaburzeń zgryzu używających systemów niewidocznej ortodoncji jak np. ClearAligner. Dzięki ClearAligner możesz normalnie jeść wszystko na co masz ochotę bo zdejmujesz nakładki do jedzenia, nie zwiększa się ryzyko próchnicy bo możesz normalnie myć zęby i tylko bardzo spostrzegawczy zauważą, że masz nakładkę na zębach.